A vállalkozók a professzionális kereskedelmi iparágakban valószínűleg hallottak már a VRF rendszer -ekről a munkájuk során, de talán kíváncsiak arra, hogy mi is pontosan a VRF és hogyan működik. Bár más országokban már több mint 30 éve széles körben használják, a VRF, ami a változó hűtőközeg-áramlás rövidítése, csak a 2000-es évek eleje óta elérhető az Egyesült Államokban. A VRF a kiváló energiahatékonyságáról és arról ismert, hogy számos alkalmazásban gyorsan megtérül a beruházás.
Akár HVAC-vállalkozó, akár építtető vagy gépészeti kivitelező, a VRF technológia kihasználásával korszerű HVAC-megoldást kínálhat ügyfeleinek. Ismerje meg, mi a VRF, hogyan működik, és olvassa el a VRF-ről szóló gyakori mítoszokat és tényeket, hogy megtudja, hogyan profitálhat Ön és ügyfelei a VRF-technológiából a következő projektje során.
A VRF magyarázata
A változó hűtőközeg-áramlású technológia működésének technikai leírásakor a komplexitás a játék neve. A VRF legegyszerűbb magyarázata, ha úgy írjuk le, mint egy nagyméretű, nagy teljesítményre képes, csatornamentes HVAC-rendszert. A VRF-rendszer konkrét kialakítása az alkalmazás alapján változik. Általánosságban elmondható, hogy a VRF-technológia lehetővé teszi, hogy több beltéri egység vagy zóna működjön ugyanazon a rendszeren. A VRF-rendszerek lehetnek hőszivattyús rendszerek vagy hővisszanyerő rendszerek, amelyek egyidejű fűtést és hűtést biztosítanak.
VRF-rendszer diagramja
Sokoldalúságuk miatt a VRF-termékek gyakorlatilag bármilyen projekt egyedi igényeinek megfelelően testre szabhatók.
VRF HVAC technológia mítoszok és tények
Tény: A VRF-rendszerek egyidejű fűtést és hűtést biztosítanak.
Egy VRF HVAC-rendszer egy épületben különböző zónákat vagy helyiségeket egyszerre képes fűteni és hűteni. A megfelelő VRF-rendszer kiválasztása esetén az épületben tartózkodóknak lehetőségük van arra, hogy a hőmérséklet-beállításokat a személyes preferenciáikhoz igazítsák.
Mítosz: A VRF csak kereskedelmi alkalmazásokban használható.
A VRF-berendezések a fűtési és hűtési termékek széles skálájával együtt használhatók. Ez azt jelenti, hogy egy VRF-rendszer méretezhető úgy, hogy megfeleljen egy kis családi ház klímaberendezési igényeinek, egészen egy kereskedelmi célú magasépületig.
Tény: A VRF-rendszerek nagyon alacsony hangerővel működnek.
Néhány régebbi HVAC-technológiával ellentétben a VRF-rendszerek rendkívül csendesek. A VRF-rendszer telepítése azzal a további előnnyel jár, hogy csökkenti a környezeti zajt az épületen belül és kívül egyaránt.
Mítosz: A VRF HVAC-egységek terjedelmesek.
A VRF-berendezések más HVAC-berendezésekhez képest karcsúak és kompaktak. Ez teszi a VRF-berendezést kiváló megoldássá HVAC-berendezések telepítéséhez olyan helyszűkös területeken, mint például történelmi épületek felújítása esetén.
Tény: A VRF-rendszereket könnyű telepíteni.
Mivel a VRF-berendezések súlya sokkal kisebb, mint a csővezetékes berendezéseké, a VRF-rendszer telepítése egyszerűbb és kevesebb fizikai erőfeszítést igényel, mint egy hagyományos HVAC-rendszeré.
Profi tipp: A VRF-rendszer telepítését csak olyan szakemberek végezhetik, akik a megvalósítandó VRF-rendszer típusa alapján gyárilag képzettek és tanúsítottak.